+Muszyna     +dodaj do ulubionych    Reisepolen Dziś są imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
Muszyna - noclegi, hotele, plan miasta i atrakcje

Szukaj na stronie


     LINKI
Karpacz kwatery
Polanica Zdrój

Online: (3)

Muszyna informacje -

Muszyna - historia

Pierwsza wzmianka o Muszynie pochodzi z 1209 roku.
Nazwa Muszyna mogła przypuszczalnie powstać od potoków, nad którymi było położone miasto. Dzięki wilgoci brzegi potoków i rzeczne kamienie porastają mchami, łacińskie słowo muscus dało nazwę zarówno Muszynie, jak i Muszynce. Inna hipoteza to taka, że nazwa tej miejscowości wywodzi się od przydomka biskupa krakowskiego Jana Muskaty.

W 1288 roku Muszyna wraz z okolicami przeszła na własność biskupów krakowskich, ziemie te nazwano "Kluczem muszyńskim". Zatarg z biskupem Muskatą spowodował, że w XIV wieku król Władysław Łokietek przyłączył  te ziemie do królewszczyzny. Przez 80 lat Muszyna jest we władaniu kolejnych władców Polski. W 1356 Muszyna otrzymuje prawa miejskie, dzięki Kazimierzowi Wielkiemu.
W 1391 r. Władysław Jagiełło, chcąc sobie zjednać duchowieństwo, ponownie oddaje ziemie  "Klucza Muszyńskiego" biskupstwu krakowskiemu.
Od tej pory ziemie te stanowiły samodzielne jednostki administracyjne z własnym wojskiem i sądownictwem, ziemie te zostały nazwane "Państwem Muszyńskim" i jako własność biskupstwa krakowskiego pozostały do 1781 roku..
a po rozbiorach przeszła na rzecz skarbu austriackiego. W 1772  roku zaborca austryjacki dokonał likwidacji klucza muszyńskiego.

W XIX wieku odkryto lecznicze właściwości źródeł wód mineralnych występujących w Muszynie, a  w 1930 roku nadano Muszynie status uzdrowiska. 

strona czytana 13629


Polecamy
Korzystanie z serwisu muszyna.popracy.pl jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

| Polanica Zdrój | Jelenia Góra noclegi | Międzyzdroje | Urlop w Polsce | Jelenia Góra | Noclegi w Polsce |

Serwisy turystyczne popracy.pl
Copyright © 2004 - 2024 Tenet